ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი კომისიის (სემეკი) გადაწყვეტილებით, თბილისში მრიცხველთა წაკითხვის ერთიანი სისტემა 2022 წლის იანვრიდან ამოქმედდება.
ახალი სისტემის ამოქმედება მათ შორის გულისხმობს ელექტროენერგიის გადასახადზე დამატებითი ვადით სარგებლობის უფლებას მომხმარებლებზე, რომლებიც:
• რეგისტრირებული არიან სოციალურად დაუცველი ოჯახების ერთიან მონაცემთა ბაზაში, საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით;
• არიან პენსიონერები;
• „სოციალური დახმარების შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად იღებენ საარსებო შემწეობას, რეინტეგრაციის შემწეობას ან სოციალურ პაკეტს;
• სარგებლობენ მრავალშვილიანი მშობლის სტატუსით, საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად და ჰყავთ ოთხი და მეტი 18 წლამდე ასაკის შვილი/ნაშვილები.
საშეღავათო პერიოდის სარგებლობისთვის აღნიშნული კატეგორიის მომხმარებლებმა „თელმიკოში“ უნდა წარადგინოთ პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტი და უფლებამოსილი ადმინისტრაციული ორგანოს მიერ საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად გაცემული დოკუმენტის მატერიალური ან ელექტრონული ფორმა.
აღნიშნული დოკუმენტები შეგიძლიათ გამოაგზავნოთ ჩვენს ელექტრონულ მისამართზე info@Telmico.ge-ზე ან წარმოადგინოთ კლიენტთა მომსახურების ცენტრში, თბილისი, ოთარ ჩხეიძის №10-ში.
ელექტროენერგიის საფასურის გადახდას შეძლებენ - პენსიონერები ყოველი თვის 16 რიცხვამდე, ხოლო, სოციალურად დაუცველი და მრავალშვილიანი ოჯახები ყოველი თვის 22 რიცხვამდე.

Use of Additional Term for Electricity Bill
According to the decision of the Energy and Water Supply Regulatory Commission, the unified meter reading system will be implemented in Tbilisi from January 2022.
The implementation of the new system includes, among other things, the right to use the electricity bill for an additional period for consumers who:
• are registered in the unified database of socially vulnerable families, according to the procedure established by the legislation of Georgia;
• There are pensioners;
• In accordance with the Law of Georgia "On Social Assistance", they receive a living allowance, a reintegration allowance or a social package;
• Enjoy the status of parents with many children, in accordance with the legislation of Georgia, and have four or more children/adopted children under the age of 18.
In order to take advantage of the grace period, users of the mentioned category must submit an identity document and a physical or electronic form of the document issued by the authorized administrative body in accordance with the legislation of Georgia to Telmico.
You can send the mentioned documents to our e-mail address at info@Telmico.ge or present them at the Customer Service Center, Tbilisi, Otar Chkheidze №10.
Pensioners will be able to pay electricity bills until the 16th of every month, and socially vulnerable and large families until the 22nd of every month.