საშეღავათო პერიოდით სარგებლობისთვის საჭირო დოკუმენტების ჩამონათვალი
ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი კომისიის (სემეკი) გადაწყვეტილებით, თბილისში მრიცხველთა წაკითხვის ერთიანი სისტემა 2022 წლის იანვრიდან ამოქმედდება.
ახალი სისტემის ამოქმედება მათ შორის გულისხმობს ელექტროენერგიის გადასახადზე დამატებითი ვადით სარგებლობის უფლებას მომხმარებლებზე, რომლებიც:
რეგისტრირებული არიან სოციალურად დაუცველი ოჯახების ერთიან მონაცემთა ბაზაში, საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით;
არიან პენსიონერები;
• „სოციალური დახმარების შესახებ საქართველოს კანონის შესაბამისად იღებენ საარსებო შემწეობას, რეინტეგრაციის შემწეობას ან სოციალურ პაკეტს;
სარგებლობენ მრავალშვილიანი მშობლის სტატუსით, საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად და ჰყავთ ოთხი და მეტი 18 წლამდე ასაკის შვილი/ნაშვილები.
საშეღავათო პერიოდის სარგებლობისთვის აღნიშნული კატეგორიის მომხმარებლებმათელმიკოში უნდა წარადგინოთ პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტი და უფლებამოსილი ადმინისტრაციული ორგანოს მიერ საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად გაცემული დოკუმენტის მატერიალური ან ელექტრონული ფორმა.
აღნიშნული დოკუმენტები შეგიძლიათ გამოაგზავნოთ ჩვენს ელექტრონულ მისამართზე info@Telmico.ge-ზე ან წარმოადგინოთ კლიენტთა მომსახურების ცენტრში, თბილისი, ოთარ ჩხეიძის 10-ში.
ელექტროენერგიის საფასურის გადახდას შეძლებენ - პენსიონერები ყოველი თვის 16 რიცხვამდე, ხოლო, სოციალურად დაუცველი და მრავალშვილიანი ოჯახები ყოველი თვის 22 რიცხვამდე.

List of Documents Required to Access the Grace Period
By decision of the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC), a unified meter reading system will be implemented in Tbilisi starting January 2022.
The implementation of the new system includes the right to benefit from an extended payment period for electricity bills for customers who:
• Are registered in the Unified Database of Socially Vulnerable Families in accordance with the procedures established by Georgian legislation;
• Are pensioners;
• Receive subsistence allowance, reintegration allowance, or a social package in accordance with the Law of Georgia "On Social Assistance";
• Hold the status of a parent of a large family in accordance with Georgian legislation and have four or more children/adopted children under the age of 18.
To benefit from the grace period, customers in the aforementioned categories must submit an identity document and the relevant documentation issued by the authorized administrative body (in either physical or electronic form) to TELMICO.
You may send these documents to our email address: info@Telmico.ge or present them at our Customer Service Center located at 10 Otar Chkheidze St., Tbilisi.