ელექტროენერგიის გადახდის ვადები იცვლება
ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულერებელი კომისიის (სემეკი) გადაწყვეტილებით, თბილისში მრიცხველთა წაკითხვის ერთიანი სისტემა 2022 წლის იანვრიდან ამოქმედდება. თბილისის ყველა აბონენტის მრიცხველის წაკითხვას, კომპანია თელასი, ყოველი თვის ბოლო ოთხი დღის განმავლობაში მოახდენს. ხოლო ელექტროენერგიის ქვითარს, მოსახლეობა ყოველი მომდევნო თვის პირველ რიცხვებში მიიღებს. შესაბამისად ელექტროენერგიის გადასახადის გადახდა ქვითრის მომზადებიდან 15 კალენდარული დღის განმავლობაში იქნება შესაძლებელი.
ახალი სქემის ამოქმედებასთან ერთად, წესდება გადახდის საშეღავათო პერიოდი, რომლითაც ისარგებლებენ პენსიის მიმღები პირები, სოციალურად დაუცველი ოჯახების ერთიან მონაცემთა ბაზაში რეგისტრირებული პირები და მრავალშვილიანი ოჯახები. ელექტროენერგიის საფასურის გადახდა პენსიონერებს ყოველი თვის 16 რიცხვამდე შეეძლებათ, ხოლო სოციალურად დაუცველი და მრავალშვილიანი ოჯახები ელექტროენერგიის საფასურის გადახდას ყოველი თვის 22 რიცხვამდე შეძლებენ. აღნიშნული ცვლილების შედეგად, მოსახლეობის ამ ჯგუფებისთვის, ელექტროენერგიის საფასურის გადახდის ვადა, პენსიისა და სოციალური დახმარების მიღების ვადებზე იქნება მორგებული.
მნიშვნელოვანია, რომ პირველად მრიცხველების ერთიანი წაკითხვა მიმდინარე წლის დეკემბრის ბოლოს განხორციელდება. შესაბამისად დეკემბერი - გარდამავალი პერიოდია, რომლის განმავლობაშიც, თელმიკოს აბონენტების ნაწილი მიიღებს ელექტროენერგიის 2 ქვითარს. პირველ ქვითარს მომხმარებლები ჩვეულ დროს მიიღებენ და მასში ასახული იქნება ელექტროენერგიის წინა თვის გადასახადი, ანუ ნოემბერის და ნაწილობრივ დეკემბერის. მეორე ქვითარს აბონენტები მიიღებენ დეკემბრის ბოლოს ან იანვრის დასაწყისში და მასში ასახული იქნება დეკემბრის დარჩენილი დღეების გადასახადი.
გამონაკლისს წარმოადგენენ, მხოლოდ ის აბონენტები, რომლებიც სტანდარტულად თვის ბოლოს იღებენ ქვითარს, მათთან მხოლოდ ერთი ქვითარი იანვრის დასაწყისში მივა და მასში ასახული იქნება დეკემბრის თვის გადასახადი.
კლიენტთა მომსახურების სამსახურის ხელმძღვანელმა თეა ნოზაძემ განაცხადა: ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულერებელი კომისიის (სემეკი) გადაწყვეტილებით, მრიცხველების წაკითხვის ერთიან სისტემაზე გადასვლასთან დაკავშირებით, 2022 წლიდან, თბილისში, თელმიკოს ყველა აბონენტი ქვითარს თვის პირველ რიცხვებში მიიღებს. გადახდას მოსახლეობა შეძლებს ქვითრის მომზადებიდან 15 კალენდარული დღის განმავლობაში, გადახდის საბოლოო თარიღი დაფიქსირებული იქნება ქვითარში ისევე, როგორც ეს ხდებოდა აქამდე, ხოლო პენსიონერები, სოციალურად დაუცველი და მრავალშვილიანი ოჯახები გადახდის საშეღავათო პერიოდით ისარგებლებენ.
დამატებითი ინფორმაციისთვის, მომხმარებელს შეუძლია მიმართოს კომპანია „თელმიკოს“ ქოლ ცენტრს, ნომერზე +995 32 5 000 777, მოგვწეროს პირადი შეტყობინება ფეისბუქში ან ელექტრონულ მისამართზე info@telmico.ge

Payment Deadlines for Electricity are Changing
By decision of the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC), a unified meter reading system will be implemented in Tbilisi starting January 2022. The company TELASI will read the meters of all subscribers in Tbilisi during the last four days of each month. Consequently, residents will receive their electricity bills during the first days of every following month. Payments for electricity will be possible within 15 calendar days from the date the bill is prepared.
Along with the launch of the new scheme, a grace period for payments is being established for pensioners, individuals registered in the Unified Database of Socially Vulnerable Families, and large families. Pensioners will be able to pay their electricity fees until the 16th of each month, while socially vulnerable and large families can make payments until the 22nd of each month. As a result of this change, the payment deadlines for these specific groups will be aligned with the schedules for receiving pensions and social assistance.
It is important to note that the first unified meter reading will take place at the end of December this year. Therefore, December is a transition period, during which some TELMICO subscribers will receive two electricity bills. Customers will receive the first bill at the usual time, reflecting the previous month's electricity charges (November and part of December). The second bill will be received at the end of December or early January, reflecting the charges for the remaining days of December.
The only exception applies to subscribers who normally receive their bills at the end of the month; they will receive only one bill in early January, which will reflect the charges for the entire month of December.
Tea Nozadze, Head of the Customer Service Department, stated: "By decision of the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC) regarding the transition to a unified meter reading system, starting from 2022, all TELMICO subscribers in Tbilisi will receive their bills during the first days of the month. The public will be able to make payments within 15 calendar days from the preparation of the bill. The final payment date will be indicated on the bill as it has been previously, while pensioners, socially vulnerable individuals, and large families will benefit from the grace period."
For additional information, customers may contact the TELMICO Call Center at +995 32 5 000 777, send a private message on Facebook, or email us at info@telmico.ge.